Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Mevlana

1992 yılında kurulan KSÜ, kendisini sürekli geliştirerek çağdaş bir profil kazanmış ve yüksek standartlarda eğitim vermeyi temel amacı olarak benimsemişti r. Üniversitemiz 11 fakülte, 5 yüksekokul, 3 enstitü, 9 meslek yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı 5 bölüm, 17 uygulama ve araştırma merkezi, 37.107 öğrencisi, yaklaşık 1263 akademik ve 830 idari personeli ile dikkate değer bir ilerleme kaydetmiştir. Öğrencilere sağlanan diğer olanaklar arasında rehberlik, sağlık, beslenme, ulaşım, barınma, kafeterya, bankacılık, kültürel merkezler, internet, laboratuvarlar ve spor merkezi yer almaktadır. Öğrenciler ayrıca, öğrenim kredileri ve burslarla desteklenmektedir. Başarılı altyapı ve çevre planlaması ile modern bir görünüme sahip olan Avşar Yerleşkesinde, akıllı sınıflar, amfiler (140-250 kişi), konferans salonları (250-300 kişi), donanımlı laboratuvarlar, spor olanakları, internet salonları ve kütüphaneler ile öğrencilere en iyi hizmetin sunulması amaçlanmaktadır. Üniversitemizin tüm fakülte, yüksekokul, enstitü ve meslek yüksekokullarında mevcut olan akıllı sınıflarda dersler, projeksiyon cihazları ve LCD ekrana sahip bilgisayarlarla görsel olarak desteklenerek işlenmektedir.

Üniversitemizde 54 farklı ülkeden toplam 606 ön lisans, 1776 lisans ve 67 lisansüstü programlara kayıtlı uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerimizin toplam öğrenci sayımıza oranı yaklaşık % 6.75’dir

Üniversitemiz 2019 yılı itibariyle Mevlana programı kapsamında 47, Erasmus kapsamında 78 yabancı üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Yurtiçinde üniversitelerarası öğrenci değişim imkânı sağlayan Farabi programında ise Türkiye’deki tüm üniversiteler ile anlaşmamız bulunmaktadır.